Amikor lakásbiztosítást kötünk, érdemes elolvasni a ránk vonatkozó feltételeket, nemcsak a díjfizetés összegét. Sokan ugyanis csak arra figyelnek, hogy mennyibe kerül majd nekik a biztosítás havonta-évente, nem pedig arra, hogy milyen egyéb elvárása van feléjük a biztosítónak. Nagyon sokakat ért már kellemetlen meglepetés, amikor betörtek hozzájuk, a biztosító kijött, de nem fizetett arra hivatkozva, hogy nem a megfelelő zár volt az ajtón. Ilyenkor persze a károsultak felháborodtak, hogy ők erről nem is tudtak, ugyanakkor a szerződésben szerepelt ez, vagy legalább is valamelyik mellékletben.
Ezért is érdemes átolvasni a MABISZ útmutatót, amely részletesen taglalja, hogy melyik káresemény milyen feltételekkel kerülhet kifizetésre. A betörések esetén a biztosítók megfelelő zárakat várnak el. Jellemezően ezeknek a záraknak megfelelő tanúsítvánnyal kell rendelkezniük, védelemmel ellátott, minőségi zárak ezek, melyekről részletesen tájékozódhatunk az útmutatóban. Ha nem ilyen zár kerül fel az ajtónkra, ne lepődjünk meg, ha a biztosító nem fizeti ki betörés esetén a kártérítést.
Miért fontos a biztosítóknak a drágább zár, ha azt is fel lehet törni?
Persze lehetne kérdezni, hogy miért olyan fontos ez a biztosítóknak, hiszen ezek a zárak sem feltörhetetlenek. Nincs még olyan zár a magyar kínálatban, amely magánszemélyeknek elérhető, és ne lehetne valamilyen módon feltörni. Ha feltörhető, akkor nem mindegy, hogy melyik zár van az ajtón? Nos, a helyzet az, hogy egyáltalán nem mindegy, ugyanis nagy különbség van aközött, hogy egy zár feltörhető, és aközött, hogy 5 másodperc alatt fel lehet törni. A silány, olcsó zárakat pillanatok alatt kinyitja egy hozzáértő tolvaj, egy drágább, minőségi zárat viszont sokkal időigényesebb feltörni.
Ennél fogva, nem is biztos, hogy foglalkozik vele egy betörő, mert nem akar nagyot kockáztatni. A hosszabb idő és a nagyobb zaj a lebukás kockázatát növeli. A drágább zárak is feltörhetőek, igen, de kisebb az esélye, hogy megpróbálkozik vele egy illetéktelen behatoló.