A másolatvédett kulcsok egyre elterjedtebbek, ám még a tévhitek is nagyon gyakoriak velük kapcsolatban. Ha valaki azt állítja, hogy a másolatvédett kulcs attól másolatvédett, hogy lehetetlen lemásolni, azt ne higgyük el. De akkor mit is tud ez a kulcs, és mikor érdemes használni? Nos, a másolatvédelem azt jelenti egy kulcs esetében, hogy a másolásához jogosultság kell, tehát nem sétálhatunk be bármilyen kulcsmásolóba, és másoltathatunk belőle. Csak megadott helyeken fogják lemásolni, és csak akkor, ha igazolni tudjuk a jogosultságunkat. Ellenkező esetben másolat nélkül fogunk távozni.
Ha viszont valaki elemlei a kulcsot tőlünk, hogy lemásoltassa, és van egy olyan ismerőse, aki ért az ilyesmihez, akkor a másolatvédelem nem nyújt védelmet, hiszen az illegális másolásnál senki sem kér jogosultság igazolást. Tény persze, hogy az ilyen kulcsokat sokkal nehezebb másolni, mint hagyományos társaikat, viszont előbb-utóbb meg lehet tenni, még ha időigényes is a dolog. Ennek ellenére érdemes másolatvédelemben gondolkodni, különösen akkor, ha nyaraló, kiadó lakás bejárati ajtajának kulcsáról van szó.
Amit nem árt tudni a másolatvédett kulcsokról, mielőtt ilyet választunk
A másolatvédett kulcs nagyon hasznos lehet, ha a kulcsunk több kézen megy át rendszeresen. Ez akkor fordul elő, ha kiadó lakásunk van, esetleg nyaralónk, amit kölcsön adunk, vagy kiadunk. Ilyenkor van rá esély, hogy aki épp megkapja a kulcsot, másol magának belőle. Ez családon belül sem ritka, hogy a tulaj tudta nélkül egyik-másik családtag másol magának saját kulcsot, és titokban használja a nyaralót. Az ilyen helyzetek elkerülésére jó, ha felkészülünk, és másolatvédelemmel ellátott kulcsot választunk.
Azt viszont nem árt tudni, hogy az ilyen kulcsok lényegesen drágábbak, mint hagyományos társaik, és ha elvesznek, a pótlásuk is költségesebb. Arról már nem is beszélve, hogy a jogosultság átruházása is macerásabb, mondjuk egy adás-vétel esetén. Érdemes tehát végiggondolni, hogy a plusz költség megéri-e nekünk vagy sem.